W Szpitalu Miejskim, parku, stacji pogotowia

Drugi rok współpracy naszej szkoły ze Szpitalem Miejskim został podsumowany roboczo. Spotkanie w murach siemianowickiej lecznicy poświęcone było zagadnieniom fizjoterapii i rehabilitacji. Młodzież z obu naszych klas medyczno – ratowniczo – przyrodniczych wzięła udział w świetnie przygotowanych zajęciach na temat zespołu bólowego kręgosłupa. Prowadzące spotkanie – panie Dorota i Monika – w przystępny i fachowy sposób przedstawiły sposoby walki z różnymi postaciami bólu kręgosłupa i innych narządów układu ruchu. W zajęcia aktywnie włączyli się uczniowie. Następnie matejkowicze obejrzeli Oddział Rehabilitacji Narządu Ruchu.

Ze szpitala uczniowie udali się do siemianowickiej stacji Pogotowia Ratunkowego gdzie czekały już na nich warsztaty z ratownikami medycznymi. Celem zajęć było zapoznanie z zawodem ratownika medycznego, nowoczesnym wyposażeniem karetek oraz nabywaniem doświadczenia w sytuacjach zagrożeń życia i zdrowia.

Warto dodać, że spacer Parkiem Miejskim ze szpitala do stacji pogotowia stal się trzecim, przyrodniczym składnikiem tego dnia. Matejkowicze obejrzeli wszystkie parkowe pomniki przyrody, a nawet dokonali ciekawego odkrycia. Okazało się, że w półdziupli na jednym z dębów – pomników przyrody, na wysokości 3 metrów wyrosło kilka okazów drzew i krzewów pięciu (!) różnych gatunków. W ten sposób wyjście klas medyczno – ratowniczo – przyrodniczych stało się całkowicie zgodne z profilowymi nazwami obu tych klas.

PS – Jeden z ratowników to nasz absolwent. Zero zdziwienia… Pozdrowienia Marku!

Adam Balon

Nauczyciel biologii i opiekun szkolnego kółka ekologicznego. Specjalista w zakresie bioróżnorodności przyrody Siemianowic Śląskich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *