Okiem przyrodnika – Kanarek

Czwarty tekst (wraz ze zdjęciami) na konkurs Okiem przyrodnika przygotował (to już drugi jego artykuł) Michał Janus z 3bg.

Powiadają, że świat zza krat nie jest taki kolorowy, chyba, że chodzi o kanarki. Mają one najróżniejsze kolory m. in. żółte, białe, zielone, czerwone, a nawet mieszane. Kanarki pierwszy raz zaczęto oswajać w roku 1496, kiedy Hiszpanie zdobyli Wyspy Kanaryjskie. Z czasem ptaki te zaczęły być popularne na całym świecie, tworzono nowe gatunki mieszając je z sobą w taki sposób, by uzyskać niespotykane kolory lub inny rodzaj melodii.

Kanarki nie są dużymi ptakami, mają zaledwie ok. 13 cm długości. Są łatwe w hodowli, choć wymagają trochę uwagi. Są ptakami towarzyskimi, więc jeśli nie mamy czasu, by się nimi często zajmować, to najlepiej kupić dwa, a zajmą się sobą same.

Nie ma pewności, czy u kanarków występuje równouprawnienie, jednak obie płci mają przydzielone zadania. Samice znajdują miejsce i budują gniazda lęgowe w czasie, gdy samce bronią ich terytorium. Gniazdo z reguły znajduje się na gęstym krzewie lub drzewie i ma kształt talerza. Kanarki budują je z traw, korzeni i mchu, a wyściółkę z piór i sierści.

Michał Janus 3bg

Adam Balon

Nauczyciel biologii i opiekun szkolnego kółka ekologicznego. Specjalista w zakresie bioróżnorodności przyrody Siemianowic Śląskich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *