To już 10 lat!

W sobotę 18 października 2008 roku młodzież naszej szkoły po raz pierwszy posprzątała cmentarz ofiar cholery w Przełajce. Najmniejszy, najbardziej osamotniony siemianowicki cmentarz. Położony wśród pól, umiejscowiony w odległym miejscu, tak by groby ofiar nie stanowiły zagrożenia epidemiologicznego dla żyjących. Z inicjatywą akcji sprzątania wyszli uczniowie, mieszkańcy Przełajki, należący do Koła Ekologicznego. Przez następne lata październik, rzadziej wrzesień czy czerwiec to czas, kiedy jedna z sobót była przeznaczona na porządkowanie tego miejsca. Akcja ma miejsce każdego roku. Zdarzyło się, że sprzątanie odbywało się w śniegu, mrozie, deszczu.

Minęło 10 lat. Tego roku Koło Ekologiczne po raz trzynasty posprzątało to miejsce pochówku. Trzynasty, gdyż dwukrotnie zdarzyło się tak, że akcja powtarzana była w czerwcu. Ósemka zapaleńców sprawnie usuwała nawłociowe chaszcze, odrosty klonów. Troje z nich było tu po raz drugi, dwoje po raz trzeci. To już prawdziwa matejkowska tradycja. Pogoda sprzyjała, nastroje także. Wszystkich Świętych się zbliża…