Motyl, motylki motylkowate

Motylkowate to ważna rodzina roślin. Należą do nich tak ważne (weganie, wegetarianie to wiedzą!) rośliny jak groch, groszek, fasola, bób i oczywiście soja. Inne rośliny użytkowe to koniczyna, lucerna, wyka będące pożywieniem zwierząt gospodarskich i składnikiem tzw. poplonów.

Do motylkowatych (obecnie zwanych już bobowatymi) należą również drzewa  i krzewy ozdobne. Trzy z nich właśnie teraz kwitną. Są to:

• glicynia (wisteria, słodlin) – pnącze o fioletowych kwiatach, które w sprzyjających warunkach tworzy ogromną ilość kwiatostanów o długości przekraczającej pół metra. Do obejrzenia np. w Parku Śląskim na terenie dawnej szkoły ogrodniczej.
  • robinia akacjowa (grochodrzew, mylnie zwana akacją) – drzewo kwitnące na biało. Wiele tych drzew rośnie w Lasku Bytkowskim, w bezpośrednim sąsiedztwie szkoły.
  • złotokap – krzew kwitnący na żółto.  Kilka jego okazów można zobaczyć w Parku Miejskim, nad sadzawką z Siemionem.