Okiem przyrodnika – Lepiężnik

Sfotografowałam je i po powrocie do szkoły zapytałam mojego nauczyciela – co to za kwiaty?. Dowiedziałam się, że to lepiężnik różowy (Petasites hybridus) Występuje w całej niemal Europie (bez Skandynawii) oraz w Turcji, na Kaukazie, Zakaukaziu i w Dagestanie. W Polsce jest pospolity na całym obszarze, ale szczególnie często spotykany jest w pasmie Karpat. Jest to jedna z najwcześniej kwitnących wiosną roślin. Już w marcu można dostrzec wyłaniające się z gruntu grube pąki tej rośliny. Zakwita jeszcze przed rozwojem liści. Drobne kwiaty zebrane są w koszyczki, a te w grona na szczycie łodygi. W Średniowieczu używano go do leczenia epilepsji, dżumy i różnych chorób zwierząt domowych.

Oliwia Goryl 1AL

Powyższa praca to piąty artykuł biorący udział w konkursie “Okiem przyrodnika”