Monthly Archives: Listopad 2017

W Egzotarium zawsze jest ciekawie!

Wyjazd do Egzotarium w Sosnowcu? To znaczy, że zima blisko. Wizyty w tym mini-ogrodzie zoologiczno-botanicznym, Koło Ekologiczne składa regularnie. W tym roku, na spotkanie z osobliwościami flory i fauny, wybrały się uczennice klasy 3 przyrodniczo-ratowniczej. Czas spędzony w otoczeniu rzadkich roślin i zwierząt był rekompensatą za trudy poniesione w czasie zmagań z arkuszami próbnej matury. Może to ostatnia wizyta naszych ekologów w Egzotarium w jego obecnym kształcie? Niebawem rusza rozbudowa tego obiektu, bowiem część Parku Kresowego ma zostać przekształcona w Park Bioróżnorodności. Trzymamy kciuki!

Przyrodnicy odwiedzili park w Michałkowicach i Stawy Brysiowe

Minionej soboty odbyły się kolejne zajęcia terenowe. Wśród szesnastu uczestników wycieczki znaleźli się uczniowie naszego liceum i gimnazjum, Gimnazjum nr 7 i – przede wszystkim – młodzi przyrodnicy ze Szkoły Podstawowej nr 1. Celem pieszego wyjścia były Park Górnik w Michałkowicach i Stawy Brysiowe w Bytkowie. W czasie zajęć uczestnicy zobaczyli rezultaty rewitalizacji siemianowickich stawów. Tegorocznej – Stawów Brysiowych i tej sprzed lat – w michałkowickim parku.

Okiem przyrodnika – kolejna koniunkcja.

Przełom drugiego i trzeciego tygodnia listopada zafundował na nocnym (właściwie to porannym) niebie ciekawe widoki. Przez kilka kolejnych poranków można było oglądać blisko siebie trzy najjaśniejsze obiekty nocnego nieba: Księżyc, Wenus i Jowisza. Najciekawszym dniem miał być 17 listopada – niestety, w obserwacjach przeszkodziły chmury. Przedstawione zdjęcia to wynik „astronomicznego polowania” w 15 dniu listopada.

Mandarynki 2

Mandarynki, odkryte na Stawie Remiza w zeszłym tygodniu, mają się dobrze. W ostatnią niedzielę, dwa samce i jedna samiczka (druga pewnie chwilowo gdzieś się zapodziała), nadal przebywały na stawie. Dowodem – kolejna porcja zdjęć, w tym dwa w locie.

Niezwykłe odkrycie naszych ekologów!

Sobotnie wyjście Koła Ekologicznego okazało się bardzo… odkrywcze! Pierwszym punktem pieszej wycieczki był Park Miejski i zlokalizowana tam ścieżka przyrodnicza z magnoliami, korkowcem amurskim i pięcioma pomnikami przyrody. Następnie przyrodnicy z ZS nr 3 dotarli nad Rzęsę (stawy, trzcinowisko, ptaki środowisk wodno-błotnych), a potem do Bażantarni (aleje – wiązowa, wejmutkowa, dębowa, ptaki leśne). Ostatnim punktem była wizyta nad Stawem Remiza, gdzie ekologiczny patrol dotarł ścieżką położoną między polem golfowym a łanem nieskoszonej jeszcze kukurydzy. I kiedy wydawało się, że program wyjścia dobiegł końca, tak naprawdę zaczęło się! Uważni obserwatorzy przyrody z Matei i Korfantego dostrzegli wśród przebywających tu ptaków kilka dziwnie ubarwionych okazów. Po przyjrzeniu się okazało się, że są to dwie pary kaczek mandarynek (czyli takich Made in China…). Każda obserwacja tych ptaków w Polsce, jeszcze do niedawna, byłą prawdziwą sensacją. Obecnie także zaskakuje, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę ich nietypowe, piękne ubarwienie. Tak więc, mamy w Siemianowicach mandarynki!

Okiem przyrodnika: To była Pełnia Bobra!

Przez dwie ostatnie noce (z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę) można było oglądać tzw. Pełnię Bobra. Nazwa pochodzi od Indian Ameryki Północnej, którzy w listopadzie zaczynali polowania na te zwierzęta. Pełnia Bobra w tym roku połączona była ze zjawiskiem tzw Superksiężyca (no może „prawie Superksiężyca”) gdyż nasz naturalny satelita był blisko swego perygeum. Warto było poświęcić parę wieczornych minut (także nocnych i porannych) na obserwacje!