Monthly Archives: Czerwiec 2017

Ib w Babiogórskim Parku Narodowym

Czerwiec to doskonały miesiąc na warsztaty ekologiczne. Spotkania z przyrodą w terenie, „na żywo” są niezastąpione. Ważny jest też cel. Najlepiej, taki z najwyższej półki. Babiogórski PN do takich miejsc należy. To jeden z najstarszych naszych parków, o ponad 60 letniej historii. To także Rezerwat Biosfery włączony do programu UNESCO-MAB „Człowiek i biosfera”. Dla naszych przyrodników to jeden z 16 polskich PN, które mieli okazję poznać w czasie 25 lat działalności ekologicznej w Matei.

Pierwszy dzień wyjazdu (12.06) to wieloetapowa podróż. Siemianowice – Katowice (KZK GOP), Katowice – Żywiec (PKP), Żywiec – Sucha Beskidzka (bus), Sucha B. – Zawoja Mosorne (bus) i jeszcze kilometr pieszo do gościnnej Jodełki. Po obiedzie pierwszy górski spacer, na Mosorny Groń. Już to pierwsze wyjście przyniosło przyrodnicze zachwyty – wodospad na Mosornym Potoku (jeden z największych w Beskidach – 8 m spadku wody!), panoramę głównego celu wycieczki – Babiej Góry i bonus w postaci widoku Tatr. Wieczorem uczestnicy zafundowali sobie relaks podczas gry w siatkówkę.

Drugi dzień (13.06) to przyrodniczo-turystyczne święto – przejście masywu Babiej od Krowiarek poprzez Diablak, Markowe Szczawiny aż do Zawoi. Oczywiście w tak wysokich górach (w Polsce wyższe są tylko Tatry) obowiązują reguły. Tych reguł pilnował doświadczony przewodnik wysokogórski, adiunkt Babiogórskiego PN, pan Michał. Potem już była tylko wędrówka w górę ( w sumie grubo ponad 700 metrów w pionie) i kolejne wierzchołki masywu – Sokolica, Kępa, Wołowe Skałki (czyli Gówniak!), Diabla Kuchnia i Diablak – kulminacja Babiej Góry, 1725 m n.p.m. W czasie wędrówki, w idealnej pogodzie (nie za ciepło, słońce czasami przysłaniane chmurami, lekki wiatr, brak opadów) postoje poświęcone były kontemplacji przyrodniczych wspaniałości. Porost wzorzec geograficzny, zawilec narcyzowaty, sasanka alpejska, rogownica alpejska, drozd obrożny, ryjkowce, chrząszcze kózkowate, fiołek dwukwiatowy, ciemiężyce, tocja alpejska, pająk kwietnik. Każdy kto przeszedł tym szlakiem wie też jak pięknie i „podręcznikowo” widoczne są tu piętra roślinności. Do Zawoi przyrodnicy z Ib wrócili przez przełęcz Brona i nowe schronisko na Markowych Szczawinach.

Trzeci dzień (14.06) to podsumowanie obu pieszych wycieczek i przejazd powrotny. To były wspaniałe dni, we wspaniałych górach!

BIODIVERSITATIS Mikołaja zwyciężyła!

14 czerwca, późnym wieczorem, Komisja Konkursowa ogłosiła wyniki konkursu na etiudę filmową,  której temat oraz treść nawiązywać będzie do kampanii edukacyjnej „Co w trawie piszczy, czyli o lokalnej bioróżnorodności”. Organizatorem tego filmowego współzawodnictwa jest Śląski Ogród Zoologiczny z siedzibą w Chorzowie, a konkurs objęty został honorowym patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty.
W głosowaniu internautów zwyciężył uczeń klasy Ia naszego liceum – Mikołaj Żądło. 

Tak sukces Mikołaja skomentowała na stronie UM Siemianowice Pani Justyna Maliszewska-Polgar:

Nie od dziś wiadomo, że Matejkowicze to artystyczne dusze. II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Matejki w Siemianowicach Śląskich od zawsze przyciągało młodzież uzdolnioną wokalnie, aktorsko, literacko czy po prostu humanistycznie. Kolejna duma szkoły to Mikołaj  z klasy 1a – laureat i finalista wielu konkursów fotograficznych oraz filmowych. Dwa tygodnie temu odbierał nagrodę za pracę w konkursie „Sfotografuj fizykę”, a już dziś okazało się zajął I miejsce w głosowaniu internautów w konkursie dla studentów i uczniów na etiudę filmową „Co w trawie piszczy” na temat lokalnej różnorodności biologicznej województwa śląskiego. Konkurs zorganizował Śląski Ogród Zoologiczny.

Mikołaj uczestnicząc w warsztatach fotograficznych i filmowych oraz lekcjach oferowanych przez liceum,  pracując  na szkolnym nowoczesnym sprzęcie, ma szansę rzeczywiście rozwijać swoje zdolności.  Jego prace można obejrzeć na stronie szkoły i kanale YT. Matejkowiczowi  gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

I cóż więcej dodać? Czekamy na wyniki konkursu będące rezultatem prac komisji konkursowej w skład, której wchodzą najlepsi fachowcy z Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, Instytucji Filmowej „Silesia-Film”, Agencji Filmowej RedKnife Films oraz  Dziennika Zachodniego.

Na zdjęciach – Mikołaj w trakcie zdjęć do swojej etiudy.