Monthly Archives: Kwiecień 2017

Sukces Patryka!

Patryk Popielarz, uczeń naszego liceum zajął drugie miejsce w konkursie poetyckim XXIV Tygodnia Ziemi w Zabrzu. To duże osiągnięcie wziąwszy pod uwagę fakt, iż na Tydzień Ziemi prace konkursowe napływają z całego województwa, a w tej edycji przysłano ich 150!

Patryk – uczeń klasy I, od początku roku zaangażował się w działalność ekologiczną, z której znana jest Mateja. Uczestniczy w zajęciach terenowych, wraz z grupą kolegów wziął udział w akcji ratowania cmentarza cholerycznego w Przełajce, był liderem Góry Grosza. Tak więc nagroda trafiła w odpowiednie ręce!

Posprzątaliśmy Lasek Bytkowski żeby… stworzyć sztukę na Dzień Ziemi!

Dzisiaj, we wtorek 24 kwietnia posprzątaliśmy kawałek Lasku Bytkowskiego. Rzecz pożyteczna i prozaiczna, ale… tą akcją umożliwiliśmy kolegom i koleżankom z Matei i Korfantego  udział w akcji ekologicznej Urzędu Miasta Siemianowice Śląskie – „Tworzymy sztukę na Dzień Ziemi”. Ot – taki nietypowy rodzaj wypracowania biletu wstępu. Ekolodzy terenowi zrobili swoje. Ekologom artystom życzymy powodzenia i… trzymamy kciuki!

To Dzień Ziemi właśnie!

Tak naprawdę Dzień Ziemi obchodzony jest 22 kwietnia. Jednak tegoroczny zbieg okoliczności (a to egzaminy gimnazjalne, a to weekend!) spowodowały, że najwcześniejszą możliwą do świętowania datą był dzisiejszy poniedziałek – 24 kwietnia. Reprezentacje wszystkich klas (to już pewnego rodzaju tradycja) udały się pieszo do Parku Śląskiego. Tu wśród parkowej zieleni gimnazjaliści i licealiści zostali poddani próbie 20 pytań konkursowych, w znakomitej większości, dotyczących otaczającej młodych ekologów przyrody. Czy obserwowany ptak to kos, a może kopciuszek lub grzywacz? Jemioła to pasożyt, półpasożyt czy może całkowicie samodzielna roślina? Najwięcej kłopotów sprawiło uczestnikom odróżnienie cisa od innych napotkanych drzew i krzewów iglastych. Za to wszyscy wiedzieli, że nasz Park Śląski jest wyraźnie większy od nowojorskiego Central Parku. Przy części zadań pomagały aplikacje smartfonów, przy innych ważniejszy był spryt i posiadana wiedza. Po 3 godzinnych zawodach okazało się że zwycięzcami zostali:

Gimnazjum nr 3 im Wojciecha Korfantego:

1 miejsce: 1AG

2 miejsce: 2AG

3 miejsce: 2BG

II Liceum Ogólnokształcące im Jana Matejki:

1 miejsce: 3BL

2 miejsce: 1BL

3 miejsce: 3AL

Laureaci konkursu, niejako „przy okazji”, dowiedzieli się także, że popularne wafelki występują w 3 rozmiarach.

Wszystkim uczestnikom serdeczne gratulacje i … niech Ziemia się dowie ile o niej wiecie!!!

Więcej zdjęć w dziale EKOLOGIA

Naszych doceniono na XXIV Tygodniu Ziemi w Zabrzu!

Tydzień Ziemi w Zabrzu to największa impreza ekologiczna w regionie. W tym roku obchodzona jest już dwudziesty czwarty raz. Od 1998 roku bierze w niej udział także nasza szkoła. Znaleźć uznanie w oczach jurorów konkursów Tygodnia Ziemi nie jest łatwo. Wystarczy powiedzieć, że samych prac fotograficznych w tym roku nadesłano na konkurs 450! Tym przyjemniejsze jest to, że prace 2 uczniów Zespołu Szkół nr 3 zostały wyróżnione udziałem w pokonkursowej wystawie. Stało się tak z plakatem Magdaleny Jochymczyk i fotografią Szymona Krolla.

Wiosna XXL!

Wiosna nie dała się pokonać nawrotowi niskich temperatur, śniegowi, ponurej aurze. Polujący na wszelkie przejawy biologicznej różnorodności Mikołaj miał okazję przekonać się o tym w Pszczelniku i Parku Śląskim. Sobotnie wyjście przyniosło kolejne materiały do jego projektu.

Z satysfakcją donosi o tym, w DNIU ZIEMI!!!

Wasz korespondent wiosenny

W poszukiwaniu bioróżnorodności

Gdzie najlepiej zapoznać się z różnorodnością biologiczną? Oczywiście w bezpośrednim kontakcie z przyrodą. Rejon Bażantarni, Rzęsy i Stawu Remiza nadaje się do tego celu znakomicie. Przekonali się o tym Maja, Marta i Mikołaj w czwartek w czasie zajęć na obszarze „Zielonych Płuc Siemianowic”. Oglądać było co! Kwitnące rośliny runa leśnego, ptaki środowisk wodno-błotnych, ptaki lasu, bezkręgowce, grzyby…

Przyszła pora na wiosnówki i mirabelki

Najświeższe doniesienia z frontu. Na boisku szkolnym (tym „naturalnym”) kwitnie już łanami wiosnówka. Wziąwszy pod uwagę jej rozmiary 1-4 cm (w kapeluszu) można śmiało powiedzieć, że „matejkowska” populacja tej uroczej roślinki wynosi około stu tysięcy osobników. Mimo to (ach ten wzrost!) nikt nie zwraca na nią uwagi.

Aha! Przy ogrodzeniu od strony Placu Alfreda kwitną już mirabelki. Pięknie to wygląda. Taka roślinna mgiełka… Trzeba się śpieszyć. Ich kwiaty za 2-3 dni opadną.

Wiosną Mama Natura odpłaca sercem

Wiosna pokazuje swoje kolejne oblicze. Po leszczynach, wawrzynkach, przebiśniegach do kwitnienia zabrały się kolejne roślinki.  Warto ich szukać wszędzie, nawet na terenie naszej szkoły (ale o tym w innym odcinku…). Czasem, swoim miłośnikom natura odpłaca sercem. Dosłownie.