Monthly Archives: Marzec 2017

Brawo Asia!

W dniach 21-22 marca odbył się w Śląskim ZOO trzeci konkurs wiedzy z cyklu „Przyrodnicze wędrówki po świecie”. Tym razem tematem konkursu była lokalna różnorodność biologiczna. Zadania wymagały od uczestników praktycznej znajomości świata roślin i zwierząt Polski, ze szczególnym uwzględnieniem naszego regionu.

Regulamin konkursu przewidywał przyznanie, w każdej kategorii wiekowej, tylko jednej nagrody za zwycięstwo oraz dwóch wyróżnień.

Joanna Ziętal, uczennica klasy I B (ratowniczo-przyrodniczej) zajęła, w tym pasjonującym współzawodnictwie, 2 miejsce i tym samym uzyskała jedno z wyróżnień. Warto tu wspomnieć o wyniku Asi. Jej wynik, który wyniósł 54,5 pkt okazał się niższy od rezultatu zwyciężczyni tylko o 0,5 pkt! Nawet organizatorzy w komunikacie podsumowującym, przy punktacji Asi (jako jedynej) zamieścili dwa wykrzykniki, podkreślając Jej osiągnięcie.

GRATULACJE!!!

KWITNĄ BILBERGIE…

Człowiek tak biega po szkole – lekcje, sprawdziany, rozmowy z kolegami. Gonitwa. A tu masz! Kwitną bilbergie… Na klatce schodowej, między pierwszym, a drugim piętrem. Może warto zatrzymać się i chwilę pozachwycać ich egzotycznymi kwiatami…

Bilbergie to przedstawiciele rodziny Bromeliaceae czyli ananasowatych lub też jak wolą inni – zapylcowatych. Jak sama nazwa wskazuje, najciekawszym użytkowo przedstawicielem tej rodziny jest ananas. Należy tu wiele gatunków uprawianych jako rośliny ozdobne i włóknodajne. Efektowne kwiatostany różową barwę zawdzięczają korowym przysadkom – liściom kwiatostanowym. Same kwiaty, mimo iż niemałe (ok. 5 cm) są niepozorne – zielone, z niewielkimi niebieskimi i czerwonymi akcentami.

Wiosna nad Rzęsą, Stawem Remiza i Bażantarnią

Wiosna (kalendarzowa) dopiero od paru dni, ale… W rejonie Rzęsy, Bażantarni, Stawu Remiza w przyrodzie ruch, zapachy, dźwięki. Ptaki – sikory bogatki i modre, szpaki, kosy, zięby, kowaliki, kruki. Teraz je widać i słychać na każdym kroku. Na wodzie jeszcze większy hałas. Krzyżówki, łyski, kokoszki wodne krzątają się szukając miejsca i materiału na gniazdo. W lesie to samo robią wiewiórki. No i rośliny! Skończyły już kwitnienie  leszczyny i przebiśniegi. Nastał czas podbiałów, wierzb, topoli. Walczą na kolory, kształty, aromaty. Patrykowi i Kubie udało się odnaleźć kwitnące wawrzynki i to w odmianie o białych kwiatach! No i ta jego hiacyntowa woń! Warto zaglądnąć tu na spacer.

Wiosna już jest!

Niedziela, 12 marca, ranek, Park Śląski. Pogoda sprzyja rowerzystom i spacerowiczom. Jest dość chłodno, ale wszędzie widać. słychać i czuć wiosnę. Kwitną krokusy, wawrzynki (jedyna polska roślina wykazująca się kauliflorią*), czarujące oczary, przebiśniegi (choć śnieg już stopniał), derenie (te na przetwory wszelakie). Leszczyny kwitnienie już zakończyły. Warto się tu wybrać. Zaczyna się najpiękniejszy czas w przyrodzie!

* Kaulifloria wyrastanie kwiatów bezpośrednio  z  z pni i gałęzi Zjawisko jest częste w strefie tropikalnej. W strefie klimatu umiarkowanego, w tym w Polsce, występuje rzadko. Klasycznym przykładem jest tu kwitnienie i wydawanie owoców przez wawrzynka wilczełyko.