Monthly Archives: Maj 2016

Sukces Kuby!

W niedzielę, 22 maja zostały ogłoszone wyniki VI Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Przyroda w Kolorach” organizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury w Krakowie. Temat konkursu brzmiał „W świecie ptaków”. Na tegoroczną edycję nadesłano liczne prace między innymi z Czech, Słowacji, Białorusi, Ukrainy, Francji, Włoch, USA, Litwy, Wielkiej Brytanii.  Z tym większą radością dowiedzieliśmy się, że w tegorocznej edycji, został wyróżniony uczeń naszego liceum – Jakub Luskacz.   Jego praca została zakwalifikowana do pokonkursowej wystawy. Gratulujemy! 

Kuba Luskacz

W Parku Śląskim

Gdzie najlepiej nauczyć się przyrody?

W plenerze, na przykład w Parku Śląskim!

Strefy roślinności wodnej?
Proszę bardzo- na stawie koło Planetarium widać wszystko.

Warstwy lasu?

Jak na wyciągnięcie ręki!
Ciekawe zwierzęta?
Na spacerze po parku zawsze zdarzy się coś ciekawego.
A to kwiczoł, a to pijący wodę grubodziób, kosarze, kosy, wiewiórki.

Rośliny?
Kwitną azalie, różaneczniki,  śniedki, jaskry, kosaćce żółte, bluszczyki.

O tym, że tak jest, minionej soboty, Alicja i Ola z klasy I B przekonywały dzieci z Koła Ekologicznego Szkoły Podstawowej nr 1. 

Jak wiosna to… Ogród Botaniczny UJ w Krakowie!

Jest wiosna. Weekend. Gdzie go spędzić w kontakcie z przyrodą? Oto propozycja – najstarszy polski ogród botaniczny. W Krakowie.

 

 

 

 

W Parku Narodowym „Ujście Warty”

Park Narodowy „Ujście Warty”  to najmłodszy z 23 polskich parków narodowych, utworzony 15 lat temu. 8074 ha powierzchni parku obejmuje rozlewiska u ujścia rzeki Warty do Odry, wytwarzane w dużej mierze przez rzekę Postomię. Symbolem Parku jest gęś zbożowa.

Warciańskie błota są, jedną z najważniejszych w Polsce, ostoją ptaków wodnych i błotnych. Na terenie Parku stwierdzono obecność 245 gatunków ptaków, w tym 174 lęgowych. Wiele z nich należy do gatunków ginących w skali świata. Warto tu przyjechać, przejść się Betonką, podpatrzeć hałaśliwe gęsi, dostojne łabędzie, wydające „elektroniczne” dźwięki czajki, polujące majestatyczne bieliki, czaple. Warto…

 

Dąb Chrobry

Dąb Chrobry jest jednym z najstarszych dębów w Polsce. Rośnie w Borach Dolnośląskich w okolicy Piotrowic. Drzewo było chronione już przed II wojną światową, a od 1967 roku znajduje się na liście polskich pomników przyrody. Botanicy oceniają, że drzewo musiało wykiełkować ok. 1250 roku, czyli ma ok 760 lat.  „Chrobry” jest także jednym z największych drzew w Polsce. Rozpiętość jego korony wynosi ok. 16 m, wysokość 28 m, a obwód pnia 10 metrów. Objętość drzewa wynosi 90 m sześciennych co czyni go jednym z największych drzew Europy. Patrząc na ogrom Chrobrego trudno wyobrazić sobie, że największe pod względem objętości drzewo świata – mamutowiec Generał Sherman jest pod tym względem ok. 16 razy większy!

Po podpaleniu w listopadzie 2014 r. los wiekowego dębu był niepewny. Istniało ryzyko, że 760-letnie drzewo będzie trzeba ściąć. Chrobry został celowo podpalony. W gaszeniu ognia brało udział osiem zastępów straży pożarnej, która uformowała specjalne rusztowanie dla gałęzi drzewa. Gaszenie trwało 30 godzin. Niestety dużą część wiekowego dębu pochłonęły płomienie.

Na szczęście drzewo nie zostało całkowicie zniszczone. Na jego gałęziach widoczne są już pierwsze liście.