Monthly Archives: Kwiecień 2016

Tydzień Ziemi

W Zabrzu trwa XXIII Tydzień Ziemi – najważniejsza regionalna impreza proekologiczna organizowana przy okazji Dnia Ziemi. W tym roku hasłem przewodnim jest „Odpowiedzialny Śląsk”. Uczniowie naszej szkoły, tradycyjnie, wzięli udział w konkursach rozpisanych przy okazji Tygodnia. Wśród laureatów prestiżowego konkursu na plakat Tygodnia Ziemi znalazła się Oliwia Oleksa z Klasy IIB. Warto dodać, że wyróżnienie Oliwii jest 22 (!) nagrodą zdobytą przez ucznia naszej szkoły w konkursach Tygodnia Ziemi.

IMG_9451,1

Konkurs – „Czy znasz Park Śląski?”

W poniedziałek, w samo południe, reprezentanci wszystkich klas udali się do Parku Śląskiego (dawny WPKiW w Chorzowie) by rozegrać konkurs wymagający od uczestników swobodnego poruszania się w tematyce matematyczno-biologiczno-geograficznej. Dodatkowo, cennym źródłem informacji okazał się mobilny internet. Konkurs był kulminacyjnym momentem obchodów Dnia Ziemi w naszej szkole.

Pierwsze zadania dotyczące orientacji (a dzień był pochmurny i Słonko nie pomagało!)  w stronach świata, zostało rozegrane w pobliżu linii wyznaczającej 19. południk. Ten problem oraz pytanie o półpasożytnictwo jemioły nie sprawiły większych kłopotów. Łatwo poszło także z obliczaniem wysokości drzew na podstawie długości ich cienia oraz długości cienia pewnego nauczyciela biologii, którego wzrost (na szczęście!) także udało się zmierzyć. Kluczowe okazały się zagadnienia, w których trzeba było obliczyć pole i objętość fragmentu pnia olchy rosnącej przy parkowej alejce.

O końcowej klasyfikacji zadecydowały dwa pytania dotyczące rozpoznania dwóch roślin drzewiastych – klonu srebrzystego i naszej, rodzimej leszczyny. Znakomitym finiszem współzawodnictwo wygrała klasa I A, przed II A i III B. Tak więc w konkursie o nieco „ścisłowym” charakterze górą byli humaniści!

W Świerklańcu i na Winnej Górze.

„Chmurno, durno, nieprzyjemnie, luźna plomba dzwoni w zębie, a za oknem, w środku maja, dudni grad jak strusie jaja.”

Pogoda minionej soboty była taka jak w znanej piosence Jana Kaczmarka z Kabaretu Elita. Mimo to Marcin, Daniel i Filip z klasy III B woleli spędzić czas na przyrodniczych – i jak się okazało, również historycznych – eksploracjach w Świerklańcu i na Winnej Górze. Obserwacji – jak zwykle – było sporo.

W Segiecie już kwitnie…

W rezerwacie Segiet położonym na Garbie Tarnogórskim ruszyła wegetacja. Kwitną przylaszczki, kopytniki, szczawiki, szczyry, miodunki, kosmatki. Wśród srebrnych buków uwijają się sikory, kowaliki, kosy, zięby, dzięcioły. Sobotnie przedpopłudnie, na spacer po tym ważnym śląskim rezerwacie, poświęcili matejkowscy ekolodzy. Warto było!