Monthly Archives: Listopad 2015

W Planetarium Śląskim

Nietypowo, w sobotnie popołudnie, grupa 6 licealistów wraz z 21 osobową grupą uczniów klas czwartych Szkoły Podstawowej nr 1 wybrała się do Planetarium Śląskiego. Celem było obejrzenie seansu o warunkach, możliwościach życia na planetach i ich satelitach, w Układzie Słonecznym. W czasie powrotnego spaceru, cała grupa, miała okazję podziwiać wyznaczony na Alei Planetarium południk 19º, którego otwarcie miało miejsce, właśnie tej soboty – 28 listopada 2015.

W Śląskim ZOO

Listopad, szaruga. Gdzie można spędzić czas w kontakcie z przyrodą? Ola i Nikola sobotni poranek przeznaczyły na wizytę w śląskim ZOO. Nowy pawilon żyraf, akwarium (Nemo, Marlin, Dorin, Żółtek!), pawilon lemurów (z lemurem katta czyli królem Julianem. A jakże!), egzotarium, małpy, ptaki, gady – atrakcji tu sporo o każdej porze roku. Jak się okazało jesienna słota nie przeszkadza jednym z największych ssaków – nosorożcom białym oraz nowym nabytkom chorzowskiego zoologa – pandom małym. Nikola i Ola z zaciekawieniem oglądały kolejne pawilony z egzotycznymi zwierzętami, a w pamięci zostały uważne spojrzenie strusi i przeszywający wzrok prapłetwca – dziwnej, oddychającej płucami ryby dwudysznej.

Egzotarium w Sosnowcu

Egzotarium w Sosnowcu to skrzyżowanie ogrodu zoologicznego, palmiarni i ogrodu botanicznego. Wszystko w miniaturze, na niewielkiej powierzchni, kameralne. Całość tchnie spokojem. Spotkać tu można rodziców z dziećmi, dziadków z wnukami. O każdej porze roku zobaczyć można tu coś ciekawego. Zachwycały kwitnące storczyki, piękna bugenwilla, ryby akwariowe, egzotyczne ptaki i gady. Miny do zwiedzających stroił ruchliwy żółwiak. W sobotnie przedpołudnie matejkowicze wśród roślin i zwierząt spędzili kilkadziesiąt odprężających minut.