Monthly Archives: Wrzesień 2015

W Ogrodzie Roślin Biblijnych

Kolejną sobotę Koło Ekologiczne spędziło w Ogrodzie Roślin Biblijnych założonym prz y parafii Św. Jadwigi Śląskiej w Chorzowie.

Liczba taksonów roślin opisanych w Biblii bardzo mocno przekracza 200. Blisko 100 z nich da się łatwo zidentyfikować, ponad 100 następnych to rośliny zidentyfikowane z dużym prawdopodobieństwem. Tylko w przypadku trzydziestu paru opis biblijny jest tak niejasny, że rozpoznanie jest praktycznie niemożliwe.

Przewodnikiem po bardzo ciekawej kolekcji był ks. Szymon Kiera. Uczestnicy wyjazdu z zaciekawieniem słuchali opowieści – popartych cytatami z Pisma Świetego – o biblijnych ziołach, krzewach, drzewach. W pamięci pozostanie „kryminalna” rola dębu i lentyszka, a także winorośli. W kwiecie męczennicy łatwo będzie znaleźć elementy nawiązujące swoja budową do narzędzi Męki Pańskiej.

Niewielki, ale wspaniale prowadzony ogród wart był czasu poświęconego na jego zwiedzanie w sobotnie przedpołudnie.

Palmiarnia Miejska w Gliwicach

    Celem pierwszego, po wakacjach, wyjazdu Koła Ekologicznego była Palmiarnia Miejska w Gliwicach. Zadbane kolekcje roślin użytkowych, tropikalnych i sukulentów zachwyciły nas. „Fotel teściowej”, „Ręka Buddy”, owocujące palmy, błyskawicznie składający liście czułek wstydliwy… W pawilonie z akwariami olbrzymie arapaimy, dziesiątki gatunków pielęgnic, owocożerne piranie, tajemnicze słodkowodne płaszczki pływają w  zbiornikach mieszczących dziesiątki metrów sześciennych wody.

    Park Chopina, w którym położona jest palmiarnia od paru lat, latem, staje się dodatkowym, letnim, pawilonem. Wystawiane są tu donice z palmami, oleandrami, ketmiami. Nas najbardziej zainteresowała gunnera olbrzymia, jedna z największych bylin świata.