Monthly Archives: Maj 2015

Sprzątanie Lasku Bytkowskiego

Posprzątaliśmy świat – znowu!

Uczniowie naszej szkoły jesienią każdego roku wybierają się do Lasku Bytkowskiego w ramach „Sprzątania świata”. Tym razem jednak postanowiliśmy się pospieszyć i dołączyliśmy do ekologicznej akcji zorganizowanej przez Urząd Miasta. Wraz z rzeszą innych ochotników schwyciliśmy worki na śmieci i ruszyliśmy w las! Towarzystwo mieszane z klas drugich oraz klasy I b wraz z profesorem Jakubem Sontagiem uprzątnęło najbardziej zanieczyszczone okolice. W tak dużej grupie, jaką stworzyli mieszkańcy Siemianowic praca postępowała ekspresowo. Mimo braku Słońca nasze twarze promieniały rozweseleniem, szczególnie gdy znajdywaliśmy naprawdę niecodzienne przedmioty pośród leśnej roślinności. Można do nich zaliczyć m.in. : fragmenty pralki, koca, ubrań, a nawet bielizny… Udało nam się obejrzeć także kilka stanowisk bardzo rzadkich roślin, odnaleźć szałas. Podejrzeliśmy zająca w biegu i zadaliśmy zagadkę przyrodniczą Prezydentowi Miasta! Nakarmiono nas ciepłą grochówką i pysznymi kiełbaskami. Takie spędzenie sobotniego przedpołudnia daje nie tylko mnóstwo uśmiechu i satysfakcji, ale jest też pożyteczne dla środowiska. Jak zwykle Zielona Szkoła dba o zieleń dokoła!

                                                                                                                                                     Klaudia Węglarz

Tam gdzie kwitną storczyki

Tam gdzie kwitną storczyki.

Rezerwaty przyrody okolic Miechowa to prawdziwy storczykowy raj. Od kilku lat, w połowie maja, uczniowie i nauczyciele II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Matejki odwiedzają te miejsca w poszukiwaniu rzadkich roślin i zwierząt. Dwie kolejne, sobotnie wycieczki pozwoliły odnaleźć w terenie wiele przyrodniczych osobliwości. Były to, przede wszystkim, bardzo rzadkie rośliny, mające niewiele stanowisk w Polsce: najokazalszy polski storczyk – obuwik, dwulistnik muszy, którego kwiaty udają samice much oraz storczyki: purpurowy i blady. Były też kwitnące miłki, zawilce wielkokwiatowe, a ze zwierząt kruki, padalce, jaszczurki zwinki, myszołowy. Piękna pogoda pozwoliła także na obserwację nieczęstego zjawiska optycznego – halo słonecznego.

Matejkowicze zwiedzili też znajdujące się w pobliżu pole bitwy pod Racławicami z pomnikiem Bartosza Głowackiego i kopcem Kościuszki. W drodze powrotnej program wyjazdów uzupełniły wizyty w Muzeum Krzyży i Kapliczek w Woli Libertowskiej oraz rezerwacie Pazurek koło Olkusza.