Monthly Archives: Czerwiec 2014

Nie ma, nie ma wody na Pustyni (Błędowskiej)!

Pustynia Błędowska koło Olkusza to największy tego typu obszar w Polsce i jeden z większych w Europie. Celem wycieczki Koła Ekologicznego było zobaczenie samej pustyni oraz jej największych przyrodniczych skarbów – mrówkolwów, trzyszczy oraz rzadkich roślin. Plan udało się zrealizować z nawiązką.  Pustynia Błędowska ma też swoją Oazę. Jest nią porośnięta lasem i roślinnością wilgociolubną dolina Białej Przemszy.  Po mozolnym marszu do Oazy wycofaliśmy się jednak błyskawicznie na piaszczystą równinę. Tam nie było szaleństwa owadów, które zaatakowały nas w zaroślach. Jak się okazuje, czasami w oazach jest gorzej niż wśród piasków pustyni!

O tym, jak to Pazurek pokazał pazury!

Pazurek to duży rezerwat chroniący  ekosystemy leśne (m.in.  buczynę storczykową) oraz charakterystyczne jurajskie skałki wapienne. 31 maja uczniowie z Koła Ekologicznego przeszli wyznaczoną w tym ciekawym terenie edukacyjną ścieżkę przyrodniczą. Długość trasy to około 5 kilometrów! Jeśli dodać, że dodatkowe 1,5 km trzeba było przejść na skutek niewielkiego zagubienia :-), to okaże się, że były też tzw. „atrakcje dodatkowe” czyli owe Pazurkowe pazury. W pamięci Magdy, Wiktorii, Marcina i Daniela pozostaną jednak spotkanie z lilią złotogłów, storczykami, orlikiem i liczną rodziną pająków, a Zubowe Skały robią wrażenie!

 

 

Kwiat paproci…

Kwiat paproci to mityczny twór, z którym szczęśliwiec może się spotkać tylko w czasie najkrótszej nocy w roku – nocy Kupały. Ta noc już wkrótce. Ile prawdy w tym micie? Może warto przygotować się do poszukiwań?  Zainteresowanych odsyłamy do rozmowy na stronie miasta w zakładce „Siemce nie z tej Ziemi”. Niżej podajemy link:

http://www.siemianowice.pl./aktualnosci/nie-z-tej-ziemi/o-kwiecie-paproci-i-innych-cudach.2359/

paproć

Jesteśmy EkoAktywni!

Koniec maja przyniósł ekologom z naszej szkoły bardzo przyjemną wiadomość. Koło Ekologiczne zostało zaproszone na uroczyste wręczenie nagród w konkursie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach – „EkoAktywni 2014”. Zgodnie z regulaminem konkursu do oceny można było zgłaszać organizacje realizujące projekty i programy z zakresu edukacji ekologicznej, ochrony przyrody, profilaktyki zdrowotnej dzieci, które uzyskują efekty, aktywizują społeczność lokalną, kreują liderów. O randze Konkursu „EkoAktywni” świadczą dwa fakty. Po pierwsze, do współzawodnictwa mogą być wystawiane tylko nieliczne podmioty z danego miasta (gminy). Po drugie, uczestnik konkursu nie może sam zgłosić swej kandydatury – musi uzyskać rekomendację odpowiedniego organu władzy wykonawczej. W przypadku Siemianowic był to prezydent miasta Jacek Guzy (Dziękujemy!). Warto wspomnieć, że matejkowscy ekolodzy zostali wyróżnieni we wszystkich trzech edycjach tego konkursu – poprzednio w latach 2008, 2010 i oczywiście teraz – w 2014.

Nie ma jak to w Michałowcu

Niedzielna (25 maja) wyprawa  Koła Ekologicznego do rezerwatu Michałowiec w olkuskiej części Jury przyniosła uczestnikom kolejne unikalne obserwacje. Michałowiec to rezerwat uznawany za najbogatsze polskie stanowisko obuwika – storczyka chronionego dyrektywami unijnymi. Były więc obuwiki, ale także buławniki i podkolany. Najciekawszym odkryciem były jednak dwa storczyki bezzieleniowe – żłobik koralkowaty i gnieźnik leśny. Udany wyjazd dopełniła piękna tego dnia aura.

 

Na dzień dobry

43Startujemy z całkowicie nową podstroną opisującą działalność ekologiczną w naszej szkole. Znajdziecie tu krótkie sprawozdania z wypraw koła ekologicznego, eko-wydarzeń w Matei, ciekawostki przyrodnicze.

Zapraszamy!